Polrok v Bergene

Kedže sa ma všetci pýtajú, ako bolo na Erazme v Bergene, bolo dobre. Ale zhrnúť to jedným slovom sa nedá, tak som sa rozhodol napísať blog.

Bergen leží v Nórsku, v zálive na pobreží Atlantického oceánu, mesto je o niečo väčšie ako Košice. Je známe automatmi na dáždniky a tým, že tam často prší.

DSCN6378
Bryggen – srdce Bergenu

Do Bergenu som prišiel na pol roka študovať na NHH – Norwegian school of economics. Škola začína v polovici augusta, takže presun zo slnečnej 30+ Bratislavy do Bergenu s 15 stupňami a zamračenou oblohou bol vcelku šok. Navyše mi v autobuse jedna pani omylom zobrala môj kufor (potom ma našla), prvú noc som nemal kľúče od izby, nefungoval internet a kedže som bol dva týždne po operácii, nemohol som nosiť kufre (ďakujem za pomoc Juro). Takže začiatok nič moc, ale čoskoro sa všetko zlepšilo.

Prvý týždeň bol „welcome week“, teda spoznávanie mesta a ľudí. Pripravili nám fakt skvelý program – párty, výlety a tak podobne. Napríklad výlet loďou na malý ostrov. Síce pršalo, ale rozbalili sme celtu a grilovali. Alebo podivná mestká hra, ktorej súčasťou bolo ragby s rybou (neskončila dobre tá ryba), a samozrejme grilovanie v daždi. Nóri hovoria: „nie je zlé počasie, si len zle oblečený“.

Bergen
Bergen

Škola a bývanie

Škola sa mi strašne páčila, a nie preto, že sídli v peknej modernej budove. Aj na Matfyze je kvalitná výučba a skvelí učitelia, ale zameranie výučby EFM na Matfyze je príliš teoretické a príliš matematické. Preto som si vybral najmä nematematické predmety.

Developement economics, o tom, ako sa žije v rozvojových krajinách, kam smerujú a čo je dôvodom, že niektoré krajiny sú tak chudobné.

Cases in change management, na ktorom sme v skupine písali prípadové štúdie. Každá štúdia mala maximálny rozsah 5 strán, čo bolo veľmi málo, tým pádom sme museli rozmýšľať, čo je podstatné a čo nie. Páči sa mi také obmedzenie, lebo výsledkom je, že človek musí nad textom oveľa viac rozmýšľať ako keby mal neobmedzený priestor.

Energy, Resource and Enviromental industrial sector, kde učili len externí prednášajúci z praxe. Jeden týždeň prednášal šéf energetickej spoločnosti Vattenfall, iný riaditeľka burzy s elektrinou a tak podobne. Práve takýchto predmetov by malo byť na Matfyze viac.

Dynamic pricing and revenue optimalization, o metódach, ako stanoviť optimálnu cenu produktu. Môj jediný matematický predmet.

Nórčina. Asi je mi nanič vedieť po nórsky, ale učila to taká milá a energetická pani, že som nemohol odolať. Navyše nórčina je veľmi jednoduchý jazyk (s výnimkou výslovnosti).

Ešte vám poviem o skúškach. Veľký dôraz sa kládol na objektivitu. Na písomnej skúške alebo pri odovzdávaní prác študent nepísal svoje meno, ale písal anonymné číslo, aby hodnotiaci nevedel, koho prácu opravuje. Na niektorých predmetoch práce nehodnotil vyučujúci, ale špeciálny hodnotiteľ, ktorý dostal od učiteľa manuál, ako má hodnotiť. Na ústnej skúške bola okrem učiteľky aj ďalšia hodnotiteľka, aby bola skúška objektívna. Takisto sa prísne kontrolovalo podvádzanie.

Intrák bol luxusný, samostatná izba s vlastnou kúpeľňou, 5 minút peši od školy a od lesa, len keby nastál viac ako 400 euro na mesiac.

IMG_2198
Polárna žiara z nášho intráku (nefotil som ja)

Nóri a Nórsko

Vo všeobecnosti sú Nóri veľmi milí ľudia, vždy sa vám snažia pomôcť. Autá na prechode vám vždy zastavia. Autobusár vás počká. Skrátka ľudia sa tam správajú ku sebe krajšie ako my na Slovensku. Radi športujú a chodia do prírody. Sú hrdí na svoju krajinu, ale zároveň veľmi tolerantní. Máme sa od nich čo učiť.

Hovorí sa, že Nóri nie sú veľmi zhovorčiví a že sú nekomunikatívni introverti. Asi je to pravda, ale iba kým nezačnú piť. Nóri sa vedia ožrať fakt strašne. A to napriek tomu, že v bežnom obchode nepredávajú tvrdý alkohol, ten sa dá kúpiť len v špeciálnych štátnych obchodoch. V bežnom obchode je iba pivo, alebo veľmi slabý alkohol. Alkohol je veľmi drahý, plechovka piva v obchode stojí aspoň 3 eurá, ale v bare aj 5-6 euro.

Nórsko je pre cudzincov extrémne drahá krajina. Niektorí nenórski študenti to riešili vyberaním kontajneru pri supermarkete, čo mimochodom nie je až taký zlý nápad ako to znie na prvé počutie. Supermarkety totiž zvyknú vyhadzovať ešte dobré veci, napríklad preto, že nevyzerajú pekne alebo sú blízko dátumu trvanlivosti. Napríklad vyhodia večer všetko pečivo, pretože ráno príde nové. Rozsah takéhoto plytvania a vyhadzovania ešte dobrých potravín je neuveriteľne veľký, takže takéto vyberanie kontajnerov nielen šetrí peniaze, ale aj životné prostredie. Ničmenej ja som to nerobil, lebo som sa hanbil, radšej som zarábal na zbere prázdnych plechoviek.

Aj vďaka ropným náleziskám v severnom mori je Nórsko jednou z najbohatších krajín sveta. Zisky z ťažby odkladajú do štátneho ropného fondu na dobu, keď skončí ťažba. Na každého Nóra pripadá vo fonde približne 150 000 euro (spočítané z hodnoty fondu feb.2015). Napriek tomu, že sú Nóri strašne bohatí, nie je to na nich vidieť. Nemajú vo zvyku dávať na obdiv svoje bohatstvo. Napríklad autá: v Bratislave je veľa luxusných áut, v Bergene skoro žiadne (svoj podiel na tom majú aj vysoké dane).

Fantoft stavkirke - replika stredovekého kostola
Fantoft stavkirke – replika stredovekého kostola

Voľný čas

Dve najlepšie veci boli turistika a jachting. O turistických výletoch sa dozviete v špeciálnom článku, takže len v skratke – príroda je úžasná. Bergen je trochu blbé miesto na jachting, keďže okolo sú hory, preto je v zátoke často bezvetrie. Napriek tomu ma plachtenie bavilo.

1658451_10205051062850566_1450494690082148995_o

DSCN6188

DSC_0417

Bergenské pamätihodnosti

Každý rok pred Vianocami postavia v Bergene perníkové mestečko. Domácnosti, školy a škôlky, deti aj dospelí pečú perníkové domčeky a potom z nich postavia úchvatné mesto. Jeden rok sa stalo, že istý mladík sa opil a celé mestečko zničil. Bol tak ožratý, že nevedel, čo robí a rozbúral 1000 perníkových domčekov. Keď sa ráno zobudil a uvedomil si, akú škodu napáchal, musel sa cítiť hrozne, lebo celý Bergen ho nenávidel. Všetko ale dopadlo dobre, mladík napísal list obyvateľom, v ktorom sa ospravedlnil za svoje konanie a spoločne postavili nové perníkové mestečko. (viac tu)

Pepperkakenbyen - perníkové mestečko
Pepperkakenbyen – perníkové mestečko

V Bergenskom akváriu ma zaujali tučniaky. Samce tučniakov sa predháňajú v tom, kto bude mať vo svojom hniezde viac kameňov. Kto má najviac kameňov, je najväčší pán. Akonáhle nejaký tučniak skočí do vody zaplávať si, ostatné mu kradnú kamene z hniezda. Mimochodom majú tam jeden homosexuálny tučniacky pár.

SONY DSC

Prečitajte si aj o mojich výletoch po Nórsku:
Bergen – výlety

Pridaj komentár