Bergen – výlety

V tomto článku vám poviem o svojich výletoch v Nórsku, ďalší článok o Bergene nájdete tu:
Polrok v Bergene

DSCN5660
Bergen

Trolltunga – prvý pokus

Trolltunga je Nórskym svätým grálom výletníkov kvôli jednej skale, ktorá vyčnieva vysoko nad hlbokou priepasťou. Každý tam chce ísť, aby mal cool fotku, ako sedí na skale a pod ním stovky metrov ničoty. Tak aj ja som sa dohodol s dvoma Poľkami, Talianom a Američanom, že si požičiame auto a pôjdeme na Trolltungu. Bolo 4:30 ráno a s Poľkami sme čakali na Taliana a Američana. Neprišli, Talian bol na párty, opil sa, a nemohol ísť, lebo mal opicu. Američan by aj mohol, ale dohodol sa s Talianom, že ho Talian zobudí, čo Talian neurobil, preto Američan zaspal. Tak sme išli iba 3. Po 20 minútach sa nám pokazilo auto, a tak sa náš prvý výlet skončil v autopožičovni na letisku.

1545580_10152583418466405_488543245955591170_n prvy pokus
Prvý výlet na Trolltungu

Troltunga – druhý pokus

Druhý krát som šiel s Belgičanmi a Tajwancom a dopadlo to skvele.

P1020169osekane
Trolltunga
DSCN5818
Trolltunga
DSCN5806
Trolltunga

Kjerag

Kjerag je ďalšia cool fotogenická skala s fjordom pod ňou. Kedže sa nachádza asi 200 kilometrov južne od Bergenu, prenajali sme si auto a chatku v miestnom kempe. Cesta z Bergenu na juh je zaujímavá, lebo vedie krásnou prírodou popri mori. Na trase sú dve miesta, kde treba nasadnúť na trajekt a aj preto trvá asi 5 hodín. Môžete si predstaviť, že Slovensko by postihla biblická potopa, ktorá by zaplavila všetky doliny a tak by postavili cestu na hrebeni Nízkych Tatier. Z Donovalov do Starého Smokovca by sa išlo loďou – takto nejako vyzerá nórska krajina.

Už v piatok počas cesty fúkal riadny vietor, trajekt sa miestami nakláňal 20 stupňov do strany. V sobotu sme začali výlet návštevou vodopádu Mannefossen. Potom sme sa pokúsili vystúpiť na Kjerag. Pršalo, bola hmla – nezastavilo nás to. Ale vietor na hrebeni bol taký silný, že sa nedalo chodiť, takže sme sa museli vrátiť. Akonáhle sme prišli späť do kempu, začalo svietiť slnko.

V nedeľu bolo „lepšie počasie“, pršalo iba trochu a nefúkal vietor, však vidíte na fotkách. Vystúpili sme na Kjerag a šťastne sme sa vydali domov. A po ceste domov sme videli ešte vodopád Låtefossen.

kjerag celkovo ext
Kjerag na Wikipedii
P1020509
Kjeragbolten, balvan zakliesnený v priepasti tak ako sme ho videli my.
IMG_4257
Cesta na Kjerag, fotil Bavo
IMG_4260
Cesta na Kjerag, fotil Bavo
Vodopád Månafossen
Vodopád Månafossen , fotil Bavo

Flamská železnica a Sognefjorden

Norway in a nutshell je výlet pre tých, ktorým sa nechce chodiť peši. Veziete sa vlakom, autobusom, loďou, vlakom a ďalším vlakom a po ceste uvidíte najväčší a najkrajší fjord v celom Nórsku – Sognefjord.

IMG_1273
Sognefjord, údolie je hlboké viac ako kilometer
IMG_1288
Sognefjord z lode
IMG_1259
Stahlheimskleiva – pravdepodobne najstrmšia cesta v Nórsku
IMG_1284
Páčia sa mi trávnaté strechy. Tráva raste všade, aj na streche obchodu IKEA v Bergene.
IMG_1427
Flåmsbana, výhľad z vlaku, mimochodom je to najstrmšia nezubačková železnica na svete

Herdla

Na počiatku 2. svetovej vojny dobyli Nemci celé Nórsko, a kedže sa báli britskej invázie, postavili okolo Bergenu masívne opevnenia. Jednu pevnosť sme sa vybrali pozrieť do Herdly.

Dedina Herdla je na malom ostrove (Herdla) a je to úplná paža. V autobuse sme boli iba ja, môj kamarát Mišo a vodič. Chceli sme vidieť múzeum. Múzeum bolo zatvorené, správca múzea nikde, na telefóne hlucho, tak sme si pozreli pevnosti a bunkre. Bohužiaľ dovnútra sa nedalo dostať, lebo časť bunkrov stále používa nórska armáda. Po 2 hodinách sme stretli skupinku Nórov, jedni z mála ľudí, čo sme tam stretli. „Weather today is really good“ povedal nám Nór pri pohľade na zamračenú oblohu. Skúšal volať známemu, či nevie, kde je správca múzea. Do múzea sme sa síce nedostali, ale snaha sa cení.

SONY DSC
Na pravé poludnie
Herdla
Torpédový bunker
SONY DSC
Herdla
SONY DSC
88 mm Flak (protilietadlový kanón)

Fjell a ďalšie pevnosti

Z Bergenu spravili nacisti nedobytné mesto obklopené sústavou pevností. Asi najzaujímavejšia je pevnosť Fjell, podzemný bunker pre stovky vojakov. Hlavná palebná sila pevnosti bola 1000 ton vážiaca delová veža z bojovej lode Gneisenau s troma hlavňami. Delová veža tam už nie je, ale v podzemí sa nachádza múzeum.

Viac o pevnosti Fjell

DSCN6135
Fjell, podzemné múzeum
DSCN5992
Pevnosť Kvarven

 

Pozrite si aj:
Polrok v Bergene

Pridaj komentár